Lesy ČR - státní podnik.

11. 07. 2009 | † 12. 07. 2009 | kód autora: 4v8

 Lesy ČR - státní podnik !

 Motto : Hospodaření a ochrana lesů,nebo vandalismus ?

 Město Blansko, když jsem se do něj s rodiči stěhoval v r. 1962, bylo lemováno podkovou malebných lesů a ty mu nejenom dodávaly na půvabu . Byly kompaktní, vesměs se vzrostlejším porostem a občané města, je velmi rádi navštěvovali. Rodinná vycházka byla celkem běžnou záležitostí a když například rostly houby, nebylo obtížné i s malými dětmi si přinést z "vycházky" kabelu jedlých hub. Tak tomu bylo asi do konce 80. tých a počátku 90. let minulého století.

 Jedny z nejhezčích lesů, obklopovaly příměstskou část Obůrka a pokud houby rostly, nejezdili sem za nimi jenom občané z Blanska, ale i nemálo Brňanů. Cesty a pěšiny byly velmi dobrými orientačními body, stejně tak pak několik potůčků. Bylo tedy docela nenáročné se věnovat houbaření a přitom lehce uhlídat i malé ratolesti. Koncem 80. let, se začaly množit "lapače" na kůrovce, ale pokud se někde těžilo dřevo, těžilo se asi v míře opravdu nutné a když už musela jistá plocha být vytěžena, vzápětí se na prázdné mýtině objevila Oplocenka. Závěrem r. 1989 došlo jak známo k tzv. Sametové revoluci. O něčem se diskutovalo hned a bouřlivě, o něčem méně, anebo mnohem později. Sem se přidaly diskuze na téma privatizace a také restituce..

 Zatím se zpočátku 90 let nedělo nic, ale ve vzduchu visel jeden velký otazník. Budou se restituce týkat těchto překrásných lesů ? Patřily staletí starohraběcí rodině Salmů a ta zdaleka nevlastnila jenom tyto lesy, ale téměř 1/3 plochy okresu. Mně a známé houbaře na jedné straně velmi překvapilo množství hub co rostlo počátkem 90. let.

 Kdo věděl kam jít, vracel se za 1,5 – 2 hod. s plným košíkem. Myslím, že to bylo v r. 1991, kdy nás ale šokovala i jiná věc. Vycházeli jsme už z lesa ven, když jsme slyšeli hukot těžkého traktoru. Jel po úzké pěšině a k našemu údivu v hydraulickém rameni natočeném před kabinu, držel kládu asi 5 -6 m dlouhou "napříč" - kláda se mu kymácela celou svou délkou před očima. I nám laikům bylo jasné, že tak úzkým místem jen tak neprojede..

 Omyl – projel, stylem – tam se ulomila větev silná jako lidská ruka ( ze zdravého smrku), tam odlétl kus kůry. Všechno vygradovalo tím, že se kláda vzpříčila a traktor "uvízl". Traktorista se s tím "nepáral".  Couvl si asi 8 -10 m nazpět a s rozjezdem si to nasměroval zpátky. Silné praštění co následovalo, přineslo to, co se dalo očekávat. Odlétl asi 2 m slabší konec klády a na straně kde byl kmen silnější, odlétla ze zdravého stromu silná větev i s kusem kůry. Traktorista pokračoval "vítězně" dál a na naše posuňky, zareagoval velmi výmluvným geste...

..... Hříšná myšlenka, že restituce a "hospodaření" s těmito lesy by mohly mít přímou souvislost, se nabízela zcela logicky, ale i fakt, že to bude i o tom, v jakém stadiu je věc u toho kterého soudu.

 Rok 1993 byl z houbařského hlediska - rokem století a já byl konkrétně ještě 11.11. v lese a přinesl asi 3 kg hub. Má bilance léto- podzim toho roku byla cca 210 kg hub – ale těžba – jako když utne ! Další rok byl neslaný, nemastný, ale když jsem do lesa vyrazil, že přinesu alespoň pár bedlí, když jsem se s nimi vracel k Obůrce, u tamního hřiště jsem zíral a nevěřil vlastním očím. V místě, kde byla nedávno malá oplocenka, zíval na nás "houbaře" Průsek. Do hloubky asi 400 m a na šířku asi 150 m.

 Cestou domů, jsme v MHD jednoznačně dospěli k názoru, že i když je kůrovec značným nebezpečím, o něm tak gigantický Průsek, jenom nebude. O to víc jsme žasli asi po necelém měsíci, když se "Průsek" v plné šíři prohloubil asi na 700 – 750 m... Napadlo mne a řekl to nahlas : " Těžká armádní technika kdyby to srovnala, přidalo se k tomu část hřiště a pole za ním, mohou sem sedat těžká letadla Jumbo .Jet NATA ( do nějž jsme měli velké pilno lézt) a tankovat zde.."

 Nebudu zde rozebírat, jak to pokračovalo rok od roku. Bez přímých důkazů se těžko co dokazuje a co vím, tak i jinde mizí lesy a to nejenom po vichřicích, či jiných kalamitách. Tady to pokračovalo tak, že mizela postupně nejhezčí místa vzrostlého lesa. Kde jste dříve váhali, kde asi leží ta která vesnice – dnes ji máte jako na dlani, když jste na vyvýšeném místě štětěné cesty, jež bývala něco jako jistá osa.  Z hlubokých lesů zbyla jeho torza a myslím, že by nebylo velkým problémem zde například nafilmovat jak to asi mohlo vypadat po pádu tzv. Tunguzského meteoritu.

  Ono to totiž asi tak vypadá. Průseků je zde už asi jen tolik, co sem tam zbylých stromů a každý milovník přírody, který by sem zavítal, bude nejen žasnout a skřípat zuby. Stejně jako já i jiný houbař by si zřejmě položil otázku : " Je toto vůbec možné, že tak s lesem "zacházejí" profesionálové ? "

 Přijeďte se podívat – našli by jste to snadno – hranice CHKO Moravský kras, jsou sotva pár stovek metrů od jednoho z "taky průseků".

 Kdo je udiven tím, že se mění klimatické podmínky rok od roku k horšímu, tady má jeden z důkazů, proč tomu tak je. Nejenom amazonské pralesy mizí po stovkách kilometrů. I u nás v zemi do nedávna se honosící krásnými lesy, budeme jenom našim vnukům ukazovat jejich fotky. Pokud se tam někdy lesy vrátí, pak naši vnuci se jich kolem svých 60 ti let možná dožijí ?!

 

 

 

 

 


Zobrazit další články tohoto autora

Související články

Copyright © 2008-2018 Hups.cz. Všechna práva vyhrazena.